1. Proiectul “RECICLEAZA PENTRU COPACI”

este organizat de “PADUREA COPIILOR”. Parteneriatul are ca scop colectarea deseurilor de catre Scoala gimnaziala Nr.165 si donarea cantitatii de hartie colectate catre PADUREA COPIILOR, in scopul directionarii sumelor obtinute din valorificarea ei, cresterii padurii din cadrul proiectului “Adopta un copac”.

2. Proiectul “LEAF- SA INVATAM DESPRE PADURE!”

Program mondial de educaţie pentru mediul înconjurător, prin care sala de clasă este ȋnlocuită cu natura, iar lecţiile de desfăşoară ȋn mediul natural.

• Funcţionează în 23 de ţări din lume, cu peste 300 000 de copii/tineri din 3 428 de unități școlare, sub coordonarea a 13 000 de profesori.
  • Inițiatorul programului este Fundația Mondială de Educație pentru Mediu(FEE).
  • Operatorul mondial este reprezentantul FEE.
  • Operatorul naţional este reprezentat de CCDG, membru cu drepturi depline al FEE.

SCOPUL PROGRAMULUI

• Mobilizarea dascălilor să desfăşoare lecţii în pădure (sau ȋn parc).
  • Conştientizarea elevilor despre îndatoririle pe care le au faţă de natură şi societate, în contextul dezvoltării durabile.

OBIECTIVELE PROGRAMULUI

Programul încurajează dascălii şi elevii:

• Să experimenteze starea de a fi în pădure.
  • Să coreleze lecţiile realizate în pădure cu cerinţele curriculum-ului şcolar.
  • Înţelegând pădurea din această experienţă, să simtă recunoştinţă şi respect pentru pădure, ceea ce le va influenţa acţiunile şi comportamentul în viitor.

3. Proiectul ” MANANCA RESPONSABIL!

• Un program de acțiune orientat spre ȋnvățarea globală ȋn Anul European pentru Dezvoltare (2015) şi mai departe.
  • proiect de responsabilitatea socială, prin care participanţii vor ȋntelege de ce luarea oricărei decizii cu privire la hrana personală poate avea urmări negative / ireversibile asupra unei importante părţi a planetei noastre.
  • Scop: conştientizarea copiilor şi tinerilor cu privire la consumul responsabil de hrană.
  • Consumul responsabil de hrană reprezintă o alegere conştientă de alimente, luând ȋn considerare aspecte referitoare la deciziile noastre privind sănătatea, mediul, economia, cultura etc.
  • Grup ţintă: co-aplicanţii, profesori şi elevi din grădiniţe, şcoli şi licee, părinţi şi membri ai comunităţii locale.
  • PARTICIPANŢI: 9 State europene: Bulgaria, Republica Cehia, Croaia, Letonia, Malta, Polonia, Romania, Slovacia,Slovenia.

Participă 50 de şcoli din Romania:
- grădinițe 8
- școli 24
- licee 17
- școală specială 1

4. Proiectul LITTER LESS

Proiectul Litter Less este o campanie internaţională, implementată prin intermediul Programului Internațional Young Reporters for the Environment (YRE), care are ca scop implicarea şi educarea tinerilor în probleme legate de deşeuri/gunoi, încurajându-i să facă alegeri pozitive.

Organizatorii sunt :Foundation for Environmental Education (FEE), Centrul Carpato-Danubian de Geoecologie (CCDG) Romania, iar grupul ţintă este alcatuit din elevi cu vârste cuprinse între 11 si 18 de ani

5. Proiectul ECO-SCOALA

Eco-Schools este un program pentru managementul mediului şi certificarea şcolilor care-l implementează, coordonat la nivel internaţional de Fundaţia de Educaţie pentru Mediul Inconjurător (FEE), ce reuneşte 81 de organizaţii din 68 de ţări, care acţionează la nivel naţional în domeniul educaţiei pentru o dezvoltare durabilă. Dintre acestea, în anul 2014, 58 de ţări au implementat Programul mondial ECO-SCHOOLS.Pe plan mondial, Programul este susţinut de Uniunea Europeană, UNESCO şi UNEP (Programul Naţiunilor Unite pentru Mediu).

6. Proiectul ȘCOALA ARBORILOR

PARTENERIATE:

• Parteneriat cu Palatul National al Copiilor, cu trupa DINAMIC, condusa de prof.coregraf Paula Ionescu.
  • Parteneriat cu Asociatia “Padurea Copiilor”, presedinte Theodora Palarie
  • Parteneriat cu Editura Nomina organizator al concursurilor:
  • - Fii intelligent la matematică;
    - Comunicare. Ortografie.ro;
    - Călători prin Europa;
    - Micii exploratori.
  • Parteneriat cu Editura Paralela 45 organizator al concursului Comper - Matematică si Comunicare.